Get Adobe Flash player

Obnovili stare običaje

Ovogodišnji blagdan Uskrs u valpovačkoj župi ostat će zapamćen po obnavljanju jednog starog običaja. Naime, na inicijativu Ivana Cvenića, tajnika Puhačkog orkestra DVD-a Valpovo, 11 glazbenika Puhačkog orkestra i 17 vatrogasaca na Veliku je subotu u valpovačkoj župnoj crkvi čuvalo Isusov grob.

– Čuvanje groba obavili smo prema sjećanjima vatrogasaca, najstarijih članova našeg društva. Oni su bili još djeca kada su vatrogasci u valpovačkoj crkvi čuvali Isusov grob. Kako se običaj čuvanja Isusovog groba zadržao u nekim našim selima gdje to već po tradiciji čine vatrogasci, i mi u našem društvu već smo neko vrijeme to željeli ostvariti i evo ove godine to smo i uspjeli. Na Veliku subotu, od 13 sati, pa sve do završetka obreda bdijenja, kod Isusovog groba stražarilo je po dvoje naših članova, njih ukupno 28. Prvi komentari vjernika su jako pozitivni, što nam je najbolji poticaj da cijeli taj običaj još istražimo te da se za sljedeću godinu još bolje pripremimo, rekao je Stjepan Koški zapovjednik DVD-a Valpovo.

Preuzeto sa: valpovstina.info